Vybrané meze volby práva v mezinárodní obchodní arbitráži
Autor:
JUDr. Jan Havlíček, advokát
info(zavináč/at)janhavlicek.com
Vybrané meze volby práva v mezinárodní obchodní arbitráži
Mezinárodní právo soukromé zná institut volby práva pro smluvní závazkové vztahy.
Autor: Jan Havlíček Rubrika: Právo - Mezinárodní právo soukromé
uveřjněno na www.pravnik.cz
Mezinárodní právo soukromé zná institut volby práva pro smluvní závazkové vztahy[1]. Vztahy mezinárodních obchodníků jsou vztahy specifickými a v mnoha ohledech je nutno k nim přistupovat odlišně v porovnání s vnitrostátními obchody. Musíme si uvědomit, že mezinárodní obchodní transakce se de facto odehrávají často v prostředí podléhajícím několika právním řádům různých států[2]. Mezinárodní právo soukromé rozeznává instrumenty, kterými kolizi několika různých státních práv řeší, a sice:
a) normy přímé,
b) normy kolizní,
c) volba práva.
Rozhodné právo aplikované před mezinárodními rozhodci je velmi důležité, a je nutné věnovat jeho určení značnou pozornost. Teorií jsou rozlišovány dva různé přístupy k možnostem určení práva rozhodného; jedná se o přístup teritoriální, který v zájmu zajištění vyšší právní jistoty stran v řízení „důsledně sleduje normy platné na území státu, kde je o věci rozhodováno“[3], a přístup smluvní, pro který je typická vyšší míra svobody určení rozhodného práva, a to jak stranám ve sporu, tak i rozhodcům[4], což představuje pro řízení před obecnými soudy omezení zásady legis fori a pro řízení před rozhodci omezení zásady legis arbitri .
Volba práva, jako projev smluvní svobody, je upravena v § 9 odst. 1 zákona o mezinárodním právu soukromém a procesním [5] a čl. 3 Římské úmluvy o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy[6], dále také čl. VII odst. 1 Evropské úmluvy o obchodní arbitráži[7], v neposlední řadě pak, hovoříme-li o rozhodčím řízení, § 37 odst. 1 zákona o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů[8] . Volba práva nabízí několik základních možností:
a) smluvní strany si mohou zvolit jeden „státní“ právní řád, tedy právo jednoho státu;
b) existuje také možnost volby více národních právních řádů;
c) poslední alternativou může být také volba nestátních právních prostředků.
Ujednání o volbě práva, stejně jako v případě prorogace rozhodčího řízení, se řídí tzv. doktrínou separace, což znamená, že pokud je sama smlouva neplatná, pak volba práva je na této hlavní smlouvě nezávislou[9]. Vzhledem k výše pospanému přístupu však nelze absolutně oddělit volbu práva od národních práv, protože jenom ty mohou přístupem projevujícím se v právní úpravě umožnit aplikaci takové volby na závazky ze smluv. Jednou z mezí volby rozhodného práva tak zůstává právo místa konání arbitráže, projevující v určité míře aplikace lex arbitri.
Problematickou volbou bychom také mohly nazvat volbu více právních řádů[10] pro jednu smlouvu bez konkretizace jednotlivých smluvních závazků, jimž bude smluvně zvoleno konkrétní právo[11]. Profesor Kučera také se ve své práci důrazně ohrazuje proti abstraktní volbě několika právních řádů, což vede k vysoké míře právní nejistoty ve vztahu a řešení takového sporu se jeví jako velmi složité, neboť zjistit úmysl stran je velmi komplikované, často nemožné.
Negativní volba práva jak ji popisuje profesorka Rozehnalová[12] se jeví opět jako velice problematická. Bude však záležet na konkrétním případu, neboť si lze představit smlouvu, navíc v kombinaci s velmi kvalitně zpracovaným procesním postupem rozhodčího řízení, která bude svojí konkrétně specifikovat otázky, jenž by se mohly stát předmětem sporu, a dostačovat tak řádnému rozhodnutí sporu (tzv. self contained /regulated/ contract). Musíme však vzít v úvahu meze obligačního statutu, jako například způsobilost k právním úkonům apod., kde budeme moci jen velmi stěží akceptovat negování jakéhokoli právního řádu, který by je stanovil. Shrneme-li negativní volbu práva, pak bychom mohli říci, že je možná, nikoli však absolutně.
Literatura také někdy hovoří o „contract sans loi“, což bychom mohli nazvat „smlouvami bez práva“. Peter Nyght[13] však připomíná, že francouzské „bez práva“ nemůže být považováno za „bez jakéhokoli práva“, ale bezesporu se kontrakt řídí závaznými pravidly, přičemž těmto smlouvám věnuje celou kapitolu, kde se také zamýšlí nad mírou podpory od státního práva (národních právních řádů), kterou ať již přímo, či nepřímo každý smluvní vztah vyžaduje[14]. Nelze stanovit přesnou linii mezi přípustností stran denacionalizovat svoje závazky a mezi právními řády jednotlivých států. Jak již bylo řečeno výše – musíme vycházet ze dvou neoddělitelných principů, a sice smluvní svobody a dodržení určitého právního rámce smlouvy, ať již je dán obecnými obrysy, stanovujícími základní požadavky na poctivý obchodní styk, ochranu dobré víry, způsobilost k právům, právním úkonům apod. Budeme-li náležet mezi příznivce smluvní doktríny rozhodného práva, dokážeme si představit situaci, kdy „právní mezery“ při řešení sporů z contracts sans loi dokáží vyplnit zkušení mezinárodní rozhodci. Dojdeme však zřejmě k napojení na národní právní řád určený podle kolizních norem, alespoň v určitých otázkách tomu tak bezpochyby bude, jindy rozhodci budou aplikovat jiné nestátní prostředky[15], aniž bude nutné využití jakéhokoli státního práva.
Lex mercatoria neboli transnacionální právo mezinárodních obchodníků je další oblastí, kterou bychom měli uvést jako mezní pro volbu rozhodného práva. Přístupy k lex mercatoria se velice různí, nicméně ať již jsme příznivcem či odpůrcem této teorie, vždy musíme připustit existenci všech zdrojů lex mercatoria[16]. Otázkou tedy zůstává možnost jejich aplikace v případě volby a to jak jednotlivě nebo jako součást lex mercatoria. Nevýhodou volby lex mercatoria je jeho abstraktnost a různorodost pojetí jeho součástí - „Lex mercatoria seems to mean different things to different people“[17]. Problémem tedy není aplikace jednotlivých součástí neboli zdrojů lex mercatoria, naopak některé jsou používány obchodní praxí a rozhodci přijímány zcela běžně, například jmenujme doložky INCOTEMRS nebo obchodní zvyklosti – tyto jsou závazné také dle §
Vztahy mezi obchodníky se řídí tzv. zásadou profesionality, která předpokládá, že pokud podnikáme – obchodujeme, pak disponujeme potřebnými vědomostmi, znalostmi nebo alespoň prostředky k tomu, abychom si zaplatili kvalifikovanou radu před uzavřením kontraktu. Spotřebitel však nemá takové prostředky a zákonodárce nepočítá s nutností právního vzdělání u každého, kdo něco kupuje. Reálnou nerovnováhu je nutno řešit, čemuž se nevěnuje pouze jednotlivý národní zákonodárce, ale také Evropské společenství, které přijalo mj. směrnici č. 93/13/ES ze dne 5.4.1993 o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách, která se projevila na nové úpravě paragrafů
Mezi nepřiměřenými podmínkami podle čl. 3 odst. 3, respektive přílohy bod č. 1 písmeno q) je uvedeno, že podřízení řešení sporu výhradně rozhodčímu řízení není žádoucí, avšak pouze za podmínky, kdy by rozhodci neaplikovali ochranné spotřebitelské právo minimálně unijní úrovně. Případem řešení sporu mezi spotřebitelem a obchodníkem se také věnoval Evropský soudní dvůr v případu Elisa María Mostaza Claro proti Centro Móvil Milenium SL[21], přičemž se vyjádřil k povinnosti obecných soudů k přezkumu rozhodčí smlouvy, je-li podána žaloba zrušení rozhodčího nálezu. Obecný soud ex lege zkoumá, zda rozhodčí smlouva obsahuje zneužívající ustanovení ve smyslu směrnice č. 93/13/ES a zruší rozhodčí nález, pokud smlouva taková ustanovení obsahuje.
Závěrem nutno říci, že článek si nekladl ani v nejmenším ambici popsat a upozornit na všechna úskalí volby práva v rámci mezinárodní obchodní arbitráže. Prostřednictvím výše uvedených postřehů lze získat informace o vybraných nástrahách, které jsou spojeny s praktickým využitím institutu volby práva.
Zvolení závazných prostředků, kterými se bude kontrakt řídit, a které budou aplikovány v případě řešení možných sporů je právem svobodných smluvních stran. Normativní právo musí respektovat specifika obchodu a nejen mezinárodního, protože právě vysoká dynamika obchodování dává šanci vysokých příjmů, snad i jedinou šanci na přežití podnikatele, a jednotliví obchodníci jsou nuceni praxí velmi rychle reagovat na vzniklou situaci. Právu se ne vždy daří včas odrážet realitu, praxi, a také proto existují nestátní prostředky, kterými se závazky ze smluv mohou řídit, alespoň na úrovni specifického právního rámce.
[1] Cílem tohoto článku je deskripce vybrané problematiky týkající se právě smluvních závazkových vztahů, nikoli popis stavu v duchu úpravy nařízením Řím II (nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 864/2007 ze dne 11. července 2007) , kdy je volba umožněna také pro mimosmluvní závazky.
[2] Pro potřeby tohoto článku budiž vnímány výrazy „státní právo“, „národní právo“, „právo státu“ apod. za právní řád určitého suverénního státu, opakem jsou pak produkty nestátní právotvorby – viz např.: Rozehnalová, N. Transnacionální právo mezinárodního obchodu. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1994
2 Rozehnalová, N. Rozhodčí řízení v mezinárodním a vnitrostátním obchodním styku. 2. vyd. Praha: ASPI, Wolters Kluwer, 2008, s. 221-222
[4] Rozehnalová, N. Rozhodčí řízení – alternativa k řízení soudnímu. Právní fórum. č. 4 rok 2008. s. 127
[5] Zákon č. 97/1963 Sb. v platném znění
[6] Pro smluvní závazkové vztahy uzavřené po 1.7.2006
[7] Vyhláška ministerstva zahraničních věcí č. 174/1964 Sb.
[8] Zákon č. 216/1994 Sb. v platném znění
[9] Podrobněji viz. Kučera, Z. Mezinárodní právo soukromé.6. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2004, s. 129
[10] Výrazem dépeçage je tento institut často jmenován v literatuře.
[11] Kučera, Z. Mezinárodní právo soukromé.6. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2004, s. 134 – hovoří o štěpení smluvního statutu
[12] Rozehnalová, N. Rozhodčí řízení v mezinárodním a vnitrostátním obchodním styku. 2. vyd. Praha: ASPI, Wolters Kluwer, 2008, s. 228
[13] Nyght, P. Autonomy in International Contract. 1 vyd. Oxford: Oxford Press, 1999, s. 172 an.
[14] Nyght, P. Autonomy in International Contract: „…whether an international contract requires the support, directly or indirectly, of national legal system…
[15] Podrobný výčet nestátních prostředků užívaných v mezinárodní arbitráži např.: Rozehnalová, N. Transnacionální právo mezinárodního obchodu. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1994 nebo Střelec, K. Nestátní prostředky v mezinárodní obchodní arbitráži – systémový pohled (disertační práce, 2005)
[16] Střelec, K. Nestátní prostředky v mezinárodní obchodní arbitráži – systémový pohled (disertační práce, 2005) uvádí jako zdroje lex mercatoria:
1. mezinárodní obchodní zvyklosti
2. mezinárodní právo veřejné
3. unifikované právní úpravy jednotlivých oblastí mezinárodního obchodu
4. obecně uznávané právní zásady
5. pravidla mezinárodních organizací
6. standardizované formy uzavírání smluv a mezinárodní obchodní termíny
7. rozhodčí nálezy
[17] Park, W. W. Arbitration of international business disputes, s. 527 an.
[18] Marek, K. Smluvní obchodní právo. Kontrakty. 3. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2007, s. 27 an.
[19] Zákon č. 40/1964 Sb.
[20] Příklad: jedná se o situaci, kdy například český kupující a rakouský prodávající by si v kupní smlouvě zvolili somálské právo (které bezpochyby neposkytuje spotřebitelům ochranu práv na evropské úrovni, pokud vůbec nějakou poskytuje).